سامانه مدرسه هوشمند پویان

 گزارش ترافیک
 ورود به پنل کاربری

 متولدین امروز
 آمار بازدید ها

فراد ناسالم، به جای برقراری ارتباط با دیگران، از نزدیکی و صمیمیت اجتناب می کنند:
یکی از دلایل آفرینش ما، رسیدن به صمیمیت و ابراز عشق با کسی است که قلب و روح و ذهن دارد. صمیمیت زمانی اتفاق می افتد که ما منعطف و صادق باشیم، زیرا این خصوصیات باعث نزدیک شدن انسان ها به یکدیگر می شود. زمانی که احساسات، ترس ها، شکست ها و آسیب ها را با هم در میان بگذاریم، می توانیم به خوبی یکدیگر را بشناسیم. این "به اشتراک گذاشتن های صمیمانه" احساسِ تنهایی را از ما دور می کند. 
به صِرف وقت گذاشتن با یک نفر، نمی توان رابطه ای سالم ایجاد کرد؛ بلکه صمیمیت و پذیرشِ حقیقی است که این تاثیر را دارد. اگر در رابطه ای احساس شادمانی نمی کنید، این سوال را از خودتان بپرسید که آیا این رابطه مرا به سوی انسجام بیشتر سوق می دهد یا به سوی انزوای بیشتر؟

احساس تنها بودن در یک رابطه، نشانه ی خوبی نیست. همیشه به یاد داشته باشید، اولین کسی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، خود شما هستید. گاهی تضاد ها و ترس های ما برقرار کردن رابطه با دیگران را سخت می کند. پس مشکل می تواند هم از جانب ما و هم از سوی دیگران یا حتی از سوی دو طرف باشد.
افراد ناسالم به جای توجه کردن به "ما" فقط روی"من" متمرکز می شوند:افراد  ناسالم خود محور هستند، در حالی که افراد سالم رابطه محورند و این اولویت، به شکل همدلی که یکی از ویژگی های ناب قلبی است، نشان داده می شود.

ویژگیهای شخصیت سالم در یک رابطه

۱. افراد سالم، همدل هستند:
یک رابطه ی واقعی، عبارت است از یک نوع مراقبت و همدلی دو نفره که بین هر دو طرفِ رابطه در جریان باشد. 

در ارتباط متقابل، هر دو نفر معمولا زندگی، عشق، شادی ها و غم هایشان را وارد رابطه می کنند و هر یک، اثر عمیقی در زندگی طرف مقابل دارند. با این که  هر فرد نیازهای خود را به همراه می آورد، اما علاقه ای عمیق نیز به بر آوردن نیازهای طرف مقابل دارد.همدلی، نقش بسیار مهمی در یک رابطه ی سالم ایفا می کند. در واقع، ما ذهن طرف مقابلمان می شویم و تلاش می کنیم درک کنیم او چگونه احساس می کند، به چه چیزهایی معتقد است و چگونه می اندیشد. همدلی یعنی پای جای فرد ِدیگرگذاشتن _ بدون قضاوت کردن درباره ی او_  برای درک رنج ها و سختی هایی که در طول زندگی سبب شده او تبدیل به فردی شود که جلوی ما ایستاده است.

"همیشه با دیگران طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود". 
این جمله ی تاثیر گذاری است. زیرا نیازمندیِ ما را خودخواهی نمی داند، بلکه آن را نقطه ی شروعی برای یادگیری دوست داشتن می داند. به عبارت دیگر، منظور این است: «دیده اید که گاه چگونه ناراحت هستید؟ دیگران هم ممکن است دچار این حالت شوند». 
اگر در مورد نیازهایمان با افراد سالم صحبت کنیم و آن ها هم نیازهایشان را با ما در میان بگذارند، در رابطه عشق جاری می شود.

۲_افراد سالم بر مبنای همدلی عمل می کنند،
همدلی به عمل کردن می انجامد.

افرادی که همدل نیستند از این  ویژگی ها برخوردارند:

_اگر کاری برای فردی انجام می دهند، منتظر نتیجه و بازگشت هستند.

_تنها زمانی به سراغ بقیه می روند که بخواهند نیاز خود را بر آورده کنند.

_در مشکلات یکی "دهنده"ی  مطلق و دیگری "گیرنده" ی مطلق است.

منبع: روابط سالم: دکترهنریکلاود ، دکترجانتاون سند

تهیه و تنظیم: علیمردان کیانی، علی ایسفی


شکیبا باشید...

 جستجو
 تقویم روز
 احادیث پند آموز
 روز شمار